לכידת נחשים

לכידת נחשים

תוכן עניינים

לכידת נחשים עצמאית עשויה להיות מסוכנת מאוד, היות ומדובר בזוחל הנחשב למסוכן וארסי. לא כל הנחשים ארסיים אמנם, אבל חלקם יכולים לגרום להכשה כואבת מאוד וישר לבית החולים. לכידת זוחלים אלו מתבצעת על ידי לוכד נחשים מקצועי עם המון שנות ניסיון בתחומו, המכיר נחשים ועובד איתם כבר שנים רבות. איך מבצעים לכידת נחש? אילו נחשים עשויים להיות ארסיים ואלו פחות? כל התשובות בדיוק כאן אצלנו.

לכידת נחשים בבית או בגינה

לכידת נחשים, נתקלתם בנחש בביתכם הפרטי? ברכותינו, הגיע הזמן לטפל בבעיה. זוהי סיטואציה מאוד לא נעימה למצוא נחש בגינה שלכם, אבל אפשר להירגע – נחשים הם זוחלים שנחשבים למסוכנים אך לא כולם קטלניים. רובם לא מזיקים, במיוחד למשהו גדול מהם כמו האדם. נחשים ארסיים משתמשים בניבים שלהם על מנת להחדיר ארס (רעל הגורם לכאב בלתי נסבל, הקאות, שיתוק, נפיחות, עוויתות, נזק עצבי) ועוד. ישנם נחשים שההכשה שלהם תגרום אף למוות אבל זה נדיר מאוד, במיוחד בישראל. סך הכל זהו זוחל מרתק בעל שלל צבעים וסגנונות שיכול לחסל גם מזיקים כמו חולדות או עכברים.

 

חשוב לשים לב האם הנחש ארסי או לא וכאן מומחה נחשים נכנס לתמונה. אנשי מקצוע שמכירים נחשים מ-א' עד ת' יידעו כיצד לטפל במצב בצורה הכי יעילה וטובה על מנת לא לפגוע בנחש או באנשים בסביבה. לוכד נחשים יוכל לתפוס את הנחש בצורה יעילה ולשחרר אותו לטבע במקום מרוחק על מנת שלא יוכל להתקרב לבתי מגורים. קחו בחשבון שהסיכוי להיתקל בנחש, ארסי או לא, גבוה הרבה יותר אם אתם מתגוררים בקיבוץ או יישוב למשל עם המון שדות והמון טבע, מקום המגורים האהוב על הנחשים.

מי מבצע לכידת נחשים?

שם התפקיד הוא "לוכד נחשים", ומי שמבצע אותו הוא איש מקצוע עם היתר מרשות הטבע והגנים המוסמך ללכוד נחשים, היות ונחש נחשב לחיית בר מוגנת. חל איסור מוחלט לפגוע בנחשים או להרוג אותם, היות והם נחשבים לחיה מוגנת בארץ ישראל בחסות רשות הטבע והגנים. לוכד נחשים הוא מומחה בתחומו המבצע לכידות נחשים על בסיס יומי, וזה על מנת לשמור על האנשים וסביבתם מנחשים שעשויים להיות ארסיים או פשוט ממטרדים או מזיקים נוספים בסביבת הנחשים (כמו למשל, האוכל שלהם).

 

לוכד הנחשים מבצע את הלכידה עם נזק מינימלי לנחש עצמו, על מנת שלאחר מכן יוכל לשחררו בשמורת טבע כזו או אחרת ובעצם בעושן כך הוא נותן לנחש הזדמנות נוספת לחיות במקום מוות או כל דבר אחר. לוכד נחשים צריך להיות בעל היתר ללכידת נחשים ומומחיות בעולם הנחשים על מנת להבין מהו סוג הנחש, האם הוא ארסי או לא, ומהי הסביבה המתאימה ביותר בשבילו לאחר הלכידה.

 

מכיוון שנחשים נחשבים לחיית בר מסוכנת ומוגנת על פי החוק הישראל, חשוב לנהוג בהם ברמה הגונה ומתחשבת על מנת שלא יהוו סיכון נוסף לסביבה. נחשים יכולים להוות סכנה לתושבים או לבעלי החיים שלהם, היות והם לא ממש מבדילים בין כלב או חתול, שהם בני בית, למזון – ובעצם יעשו הכל על מנת לשרוד ולשמור על הטריטוריה בה הם נמצאים בכל שלב נתון. הם נחשבים למטרד או מזיק כמו כל חיה מזיקה אחרת, לרוב חולדות, עכברים, וכיוצא בזה. גם חרקים כמו ג'וקים, נמלים, יתושים נחשבים למזיקים ולבעיה אותה צריך לפתור בהקדם במרחב הציבורי.

נתקלנו בנחש בסביבת המגורים – מה לעשות?

קודם כל אפשר להירגע, לא כל הנחשים מסוכנים או ארסיים. נעניק לכם כמה טיפים להתנהלות נכונה במצב:

 

  • התרחקו מהנחש לפחות כמה מטרים; הימנעו מתנועות פתאומיות ופשוט תפסו מרחק. זהו הטיפ הראשון והיעיל ביותר כשרואים נחש – לא להתקרב בשום פנים ואופן

 

  • שימרו על קשר עין עם הנחש ותנסו לשמור כמה שיותר פרטים לזיהוי הנחש כדי למסור את המידע ללוכד הנחשים

 

  • אל תנסו לפגוע בו או להרוג אותו – חוץ מזה שנחש זו חיית בר מוגנת, הסיכוי שתצליחו להרוג אותו הוא קלוש ביותר ואף מסוכן מאוד

 

 

לוכד הנחשים המיומן שלנו יוכל לקבל כמה שיותר מידע על הנחש, לסרוק את הסביבה, ללכוד אותו בצורה הטובה ביותר ובכך למנוע נזק נוסף לסביבת המגורים או לאנשים המתגוררים שם. זאת על מנת לוודא שאף אחד לא הוכש או בעל חיים נוסף נפצע כתוצאה מהכשת נחש. זכרו – במידה ונתקלתם בנחש, אל תהססו! צרו איתנו קשר ונוכל להתאים לכם את הלוכד המתאים באזור שלכם על מנת שיוכל להגיע אליכם הכי מהר שאפשר. לימדו את הטיפים שצירפנו ותוכלו לצאת מהסיטואציה בבטחה.

 

לכידת נחשים
לכידת נחשים

 

האם כל הנחשים מסוכנים? לא בהכרח, אך מכיוון שאינכם מומחים לנחשים ומעולם לא למדתם עליהם בצורה מקצועית ומסודרת, הסיכויים שתזהו את הנחש הם לא גבוהים. כך, אין לכם שום דרך לדעת האם הנחש מסוכן או לא וזוהי עבודה שכדאי להשאיר לבעל המקצוע לו יש הרבה שנות ניסיון עם נחשים ויידע לזהות את סוגו תוך זמן קצר.

לכידת נחשים – איך אפשר להימנע מזה?

לכידת נחשים אינה משימה פשוטה אך עם איש המקצוע הנכון – יכולה להיות יעילה ומהירה. לוכד נחשים מבצע את הלכידה עם מינימום נזק לנחש, על מנת שיוכל לשחררו לאחר מכן במקום בטוח הרחק מאנשים ומסביבות מגורים.

 

ישנם מספר דברים שאפשר לעשות על מנת להימנע מנוכחות נחשים: דבר ראשון, אם אתם גרים בבית פרטי ועוד בקיבוץ, זה אמנם כיף שיש בית וגינה מתחת לכיפת השמיים אך גם חיסרון גדול שכן זה מה שהנחשים ממש אוהבים. אז איך בכל זאת להימנע מהם? אפשר לנסות הדברה בגינה – זוהי שיטה נהדרת, היות והמזון של הנחשים, במקרה הזה בעיקר מכרסמים ואף יונים, לא יגיעו לגינה וכך גם לנחש לא תהיה כל סיבה להגיע. דבר שני – להתמקד בדשא. קחו בחשבון שאולי דשא סינתטי עדיף, או אפילו לקצור את הדשא על מנת שיהיה ממש קצר ולא ארוך, כך תוכלו לראות מזיקים בקלות יתר, ובדגש על נוכחות נחשים בגינה שלכם.

 

אפשר להגיד בפה שמלא שמגורים בבית פרטי זה תענוג, אך גם מביאים איתם לא מעט חסרונות מאשר מגורים בבניין – מזיקים, מטרדים, חרקים, יתושים ללא הפסקה, ובעצם כל מה שאנשים לא אוהבים. לכן חשוב לקחת זאת בחשבון כשעוברים לבית פרטי, בטח מול שדה או בקיבוץ עם הרבה מאוד טבע וגם, ניחשתם נכון – נחשים ולא מעט מהם.

 

ברגע שאתם נתקלים בנחש, התעוררו מתחושת הבעתה, תפסו מרחק נדיב והתקשרו אלינו. לאחר שניקח מכם מספר פרטים על זיהוי הנחש, נשלח אליכם את לוכד הנחשים שלנו במהירות. הוא יידע מה לעשות ברגע שיגיע, ולאחר שיזהה את הנחש, יעביר אותו למקום בטוח יותר וכך כולם יהיו מרוצים. כפי שאמרנו, הנחש היא חיית בר מוגנת ואין לפגוע בה בשום פנים ואופן אלא להעבירו לשמורת טבע או סביבה טבעית אחרת. זכרו, אנו פה בשבילכם לכל דבר שלא יהיה – גם אם מדובר בסיטואציות מסוכנות יותר כמו התמודדות עם נחשים או כל מזיק אחר הפוגע בשגרה שלכם.

לקבלת יעוץ חינם!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

הדברת בתי ספר וגנים

בית הספר זוהי הסביבה שאמורה להיות הבטוחה ביותר עבור הילדים והצוות החינוכי. המהות של בית הספר...

הדברת מפעלים

מפעלים אמורים לעבוד מסביב לשעון כדי לעמוד במטרות שהם מציבים לעצמם. ישנם מפעלים שעובדים 24 שע...

הדברת בתי מלון

אורחים שמגיעים לבית מלון עושים זאת על מנת לנוח בצורה מיטבית. ישנם בתי מלון שעושים כל מה שאפש...

הדברת מסעדות

הסבירות להופעת מזיקים במסעדות היא גבוהה בהשוואה לעסקים אחרים. הסיבה הטבעית היא שמזיקים נמשכי...

הדברת עסקים

יש בבעלותכם עסק? הדבר הכי גרוע שיכול לקרות מבחינתכם זה שמזיקים ישתלטו עליו. יש לכם אחריות כל...

הדברת בתים וגינות

מה יהיה בית החלומות שלכם? ככל הנראה המחשבה תלך מיד לבית עם גינה. לבתים עם גינה יש את משהו מי...

חיטוי מאגרי מים

אומנם במדינת ישראל ישנה מצוקה של מים, אך המים ידועים בזכות האיכות שלהם. לא מעט מדינות מנסות ...

פינוי פגרים

מצאתם פגר של נבלה בתוך הבית או העסק? אין מה להתמהמה, יהיה עליכם להזעיק אותנו במהירות. הימצאו...

דילוג לתוכן