הרחקת עטלפי פירות

הרחקת עטלפי פירות

תוכן עניינים

אם נתקלתם בעטלפים בגינה שלכם, רוב הסיכויים שתצטרכו איש מקצוע להרחקת עטלפי פירות מסביבת המגורים שלכם. עטלפים הם יצורים מרתקים, אך עשויים להוות מטרד רב ובמיוחד אם יש כמות גדולה מהם בסביבת הגינה שלכם. הם נמשכים בעיקר למזון כמו פירות, עלים, ועוד ומכאן גם נובע שמם. במידה ונתקלתם בבעיה זו, נשמח לסייע לכם ולהתאים לכם איש מקצוע מיומן לפתרון הבעיה בקלות.

הרחקת עטלפי פירות מהגינה – כיצד?

הרחקת עטלפי פירות, כל אחד מאתנו נתקל בעטלפים בשלב מסוים בחייו, בעיקר בלילה. העטלף המצוי נוהג לשהות בעצים השונים וכך אנו רואים להקה עצומה של עטלפים שעפה לה מעץ מעץ בחשיכת הלילה. זהו מראה מעט מבהיל, אבל מתרגלים לזה, בעיקר בשנים האחרונות בהם יש להקות יותר גדולות של עטלפים שמתחבאים בין העצים ואנו נוטים לראות אותם רק בערב או מאוחר בלילה.

 

בעבר, נהגו להשתמש בשיטות פחות הומניות כמו למשל הדברה ורעלים על מנת לסלק את העטלפים שנחשבים למטרד וחיה מזיקה במיוחד לגינה. כיום יש שיטות אחרות, חלקן הומניות וחלקן פחות, על מנת להיפטר מהבעיה שלעיתים העטלפים יוצרים. עטלפי הפירות נמשכים בעיקר לאוכל ולכן אם אתם מגדלים פירות בגינה שלכם, רוב הסיכויים שיימצאו שם גם עטלפים שיבואו לביקור בשעת לילה מאוחרת, לכן חשוב לקחת זאת בחשבון ולהיערך בהתאם.

מדוע עטלפי פירות מגיעים דווקא לגינה שלנו?

עטלפי פירות, כשמם כן הם, נמשכים בעיקר לפירות ויאכלו כל פרי אפשרי החל מבננה, ענבים, וכיוצא בזה. הם נראים אולי בלתי מזיקים, אך יכולים להזיק מאוד לגינה שלכם ויש לטפל בבעיה בהקדם. סוגי עטלפים אחרים, למשל, גם נחשבים למטרד אך אוכלים חרקים ומזיקים אחרים והם דווקא כן מועילים לסביבה ולא נוגעים או נמשכים לפירות כלל וכלל.

 

במידה ויש לכם גינה או שטח עם עצי פרי, העטלפים בהחלט יגיעו לביקור. הבעיה העיקרית עם עטלפי הפירות היא שהם נוטים להשאיר או לירוק את ההפרשות שלהם במידה והמזון אינו מוצא חן בעיניהם או לא מספיק בשל מהעץ; במקרים אלו, הם יכולים להעביר מפגע לפרי עצמו או להשאיר הרבה נזק ולכלוך על הדרך לאחר שלקחו פירות. זוהי אינה תוצאה רצויה לבעלי גינות שרוצים ליהנות מפירות עבודתם (תרתי משמע).

הרחקת עטלפי פירות – מי מבצע את זה?

מי שמבצע הרחקת עטלפי פירות הוא בעל מקצוע המיומן ומומחה בעולם העטלפים. מישהו שמכיר אותם טוב, מכיר את הסוגים השונים שלהם, מהיכן הם מגיעים, וכיצד ניתן להרחיק אותם בצורה ההומנית ביותר שכן אין לפגוע בהם. כל בעל מקצוע שמבין בהרחקת עטלפים יוכל להגיד לכם שעדיף לבצע את העבודה הזו בצורה ההומנית ביותר וזה תחת הוראות משרד הסביבה. בעל המקצוע ייקרא לעיתים "לוכד עטלפים" או "מרחיק עטלפים".

 

מרחיק עטלפים ישקול מספר שיטות שונות על מנת להרחיק את העטלפים בצורה הטובה ביותר. הוא כמובן ישתף את המידע שיש בידיו וזה על מנת שיוכל לכלול גם אתכם בתהליך. לפני שבעל המקצוע מגיע, רצוי לתת לו זיהוי וכמה שיותר פרטים על סוג העטלף הנוכח בסביבת המגורים שלכם. במידה ואין לכם זיהוי או לא ראיתם את העטלף מקרוב, זה בסדר גמור – הוא כבר יזהה אותו לבד ויפעל בהתאם לכך.

 

שאלת השאלות: האם כדאי לכם לנסות להרחיק את עטלפי הפירות באופן עצמאי? כמו כל הרחקה עצמאית, יכול להיות שזה פשוט לא יעבוד או ייכשל. זו לא סתם עבודה הדורשת שנות ניסיון רבות ומומחיות בעולם העטלפים, היא גם דורשת הכרה של סוג העטלף עצמו יחד עם זיהוי הסוג וטיפול בבעיה בהתאם. לכל סוג שונה של עטלף יש טיפול שונה, ישנם עטלפים שיהיו מעוניינים לאכול חרקים ויהיו עטלפים שיהיו מעוניינים לאכול פירות ובכך יגרמו נזק בלתי הפיך לגינה שלכם, וחשוב להבדיל ביניהם.

איך מבצעים הרחקת עטלפי פירות?

בעיקרון, ישנן כמה שיטות להרחקת עטלפי פירות:

 

  • שימוש בתרסיסי שמן טבעיים – זוהי שיטה טבעית שיכולה להרחיק עטלפים במידה ועדיין לא ניסיתם אותה. עטלפים מאוד רגישים לריחות חזקים של שמנים וברוב המקרים יעדיפו להתרחק מהמקום

 

  • שימוש במכשירים אלקטרוניים המשדרים אולטרסאונד בתדרים גבוהים – עטלפים הם חיה שמתקשרת באמצעות סונאר. שיבוש הסונאר באמצעות תדרים אלקטרוניים מסוימים יגרמו להם לבלבול ובכך ככל הנראה יתרחקו מהמקום אליו התכוונו להגיע. במקרה הזה, לגינה שלכם. זוהי אינה שיטה הומנית במיוחד אך עשויה להיות אפקטיבית למדי בהיעדר אופציות יעילות יותר

 

  • שימוש ברשתות – ניתן להשתמש ברשת על מנת לכסות את הפירות וכך העטלפים לא יוכלו לגרום לנזק בגינה ואף לקחת את הפירות. זוהי השיטה ההומנית ביותר שקיימת להרחקת עטלפים מהמקום

 

קחו בחשבון שבמידה ויש לכם פירות עסיסיים ומלאים מיץ בגינה, העטלפים לא יאחרו להגיע וזהו הזמן ליצור איתנו קשר ולהתכונן למה שהולך להגיע. עדיף להימנע מהסיטואציה שהעטלפים כבר מגיעים לגינה מבעוד מועד; כך תוכלו להגן גם על הגינה שלכם וגם על הפירות שלכם ללא כל חשש ודאגות נוספות. לידיעתכם: גם אור לבן חזק יכול להרחיק עטלפים אבל שיטה זו עדיין לא הוכיחה את עצמה כיעילה מספיק.

 

ניתן להגיד בפה מלא שעטלפי פירות אינם בהכרח מסוכנים לבני האדם או מסוגלים לתקוף אותם, אלא יותר למה שהוא מגדל, אך הם עשויים להשאיר לכלוך וצואה בגינה מה שמקשה על ניקיון הגינה בהמשך הדרך. בנוסף, במידה ובטעות קיבלתם שריטה מהם, חשוב ללכת לקבל זריקה היות והם יכולים להעביר מחלות.

 

הרחקת עטלפי פירות
הרחקת עטלפי פירות

מהם סוגי העטלפים השונים?

בישראל ישנם כמה סוגי עטלפים כשהנפוץ ביותר הוא עטלף הפירות. ניתן לזהות אותו לפי צבעו החום והאפור. העטלפים האחרים נחשבים לנפוצים מעט פחות וניזונים בעיקר מחרקים. ביניהם אפשר למצוא את: עטלף נשפון מצוי, עטלף לילן מצרי, עטלף אשף, ועוד. עטלפים אלו, בניגוד לעטלפי הפירות, דווקא מועילים לבני האדם בכך שהם ניזונים מהמזיקים הגדולים ביותר כמו עשים, עכבישים, וכו'.

 

עטלף הפירות נחשב למין מוגן כאן במדינת ישראל ולכן אסור בשום פנים ואופן לפגוע או להתגרות בהם. לוכד העטלפים ינסה להרחיק את העטלף בצורה הומנית עד כמה שניתן כדי שלא יוכל לחזור יותר לגינה שלכם ובכך תוכלו לחזור לחיי השגרה שלכם ללא כל דאגה.

איך אפשר להרחיק עטלפי פירות?

אפשר לבצע הרחקת עטלפי פירות בכמה שיטות פשוטות, אך ברוב המקרים לא בטוח ששיטות אלו יעבדו ולכן חובה לקרוא לבעל מקצוע כמו לוכד עטלפים. כפי שציינו, אפשר לשים תאורה חזקה בגינה ולהדליק אותה בלילה, תאורה חזקה לרוב מרחיקה עטלפים אבל תלוי בסוג העטלף. לא בטוח שזה ירחיק עטלפי פירות ואולי למרות זאת הם כן יעשו לכם בלגן בגינה ויאכלו את הפירות שגידלתם בעמל רב.

 

שיטה נוספת היא פשוט לא לגדל עצי פירות בגינה, כמה מוזר שזה נשמע – זה בהחלט יעשה את העבודה. אולי האלטרנטיבה היא פשוט לקנות פירות לעיתים יותר קרובות, במידה ואתם ממש סובלים ממכת עטלפים ושום דבר אחר לא עזר. במידה ואתם לא מוכנים לוותר על עצי הפירות שלכם – הקפידו על גזימת העץ והשארת העצים כמה שיותר קטנים – כך יגיעו הרבה פחות עטלפים כי אז יהיה הרבה פחות פירות.

לקבלת יעוץ חינם!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

הדברת בתי ספר וגנים

בית הספר זוהי הסביבה שאמורה להיות הבטוחה ביותר עבור הילדים והצוות החינוכי. המהות של בית הספר...

הדברת מפעלים

מפעלים אמורים לעבוד מסביב לשעון כדי לעמוד במטרות שהם מציבים לעצמם. ישנם מפעלים שעובדים 24 שע...

הדברת בתי מלון

אורחים שמגיעים לבית מלון עושים זאת על מנת לנוח בצורה מיטבית. ישנם בתי מלון שעושים כל מה שאפש...

הדברת מסעדות

הסבירות להופעת מזיקים במסעדות היא גבוהה בהשוואה לעסקים אחרים. הסיבה הטבעית היא שמזיקים נמשכי...

הדברת עסקים

יש בבעלותכם עסק? הדבר הכי גרוע שיכול לקרות מבחינתכם זה שמזיקים ישתלטו עליו. יש לכם אחריות כל...

הדברת בתים וגינות

מה יהיה בית החלומות שלכם? ככל הנראה המחשבה תלך מיד לבית עם גינה. לבתים עם גינה יש את משהו מי...

חיטוי מאגרי מים

אומנם במדינת ישראל ישנה מצוקה של מים, אך המים ידועים בזכות האיכות שלהם. לא מעט מדינות מנסות ...

פינוי פגרים

מצאתם פגר של נבלה בתוך הבית או העסק? אין מה להתמהמה, יהיה עליכם להזעיק אותנו במהירות. הימצאו...

דילוג לתוכן